5 tipp, hogy a gépe túlélje az Ünnepeket, amíg zárva vannak a szervizek. Olvassa el most!

Ma dolgoztunk utoljára az évben, legközelebb csak január 4-én tudunk segíteni a bajbajutottakon.
Addig is, itt egy pár tipp, hogy elkerülje a számítógépes apokalipszist az ünnepek alatt.

1.) Ne egyen / igyon a számítógép közelében!
Várja meg a karácsonyi vacsora végét, és csak azután üljön le a géphez, hogy válaszoljon az üzeneteire és Skype-oljon a családdal. A morzsák beszorulnak a billentyűk közé, ami nem tesz jót a gépnek. És ha tudná, hányszor halljuk, hogy „csak egy kis pohár kávé/kóla/üdítő stb. borult a gépbe/gépre”… Egy aprócska borulás sokkal komolyabb ügy, mint azt gondolná. Akár a számítógép végét is jelentheti.

2.) Legyen óvatos!
Az egyik leggyakoribb hibaforrás a számítógépeknél, hogy kicsit leesnek.
Neki ütődnek keményebb tárgyaknak (négy lába van, asztal, de nem szék, mi az?  :-)), szállítás, ide-oda hurcolászás közben megsérülnek. Az ütődés következtében gyakran megsérül a winchester, amely azzal járhat, hogy elvesznek a gépen tárolt file-jai (dokumentumok, képek, zenék, filmek).
Ha laptopja van, vigyázzon, törékeny! Óvatosan hajtsa le, nyissa ki! És…lezárt állapotban ne használja asztalnak! Nem kell ahhoz összekarcolni a kijelzőt, hogy tönkremenjen, az is elég lehet hozzá, hogy lezárt állapotban jegyzetelsz rajta.

3.) Legyen kéznél KAHÓ szükség esetére!
KAHÓ mint külső adathordozó. A külső adathordozó lehet egy üres CD, DVD, pendrive vagy a számítógéphez csatlakoztatható külső winchester. Azért jó, ha van ilyene otthon, mert ha netán felmásolja a karácsonykor készített fotókat, letölt néhány filmet vagy zenei albumot, és azt tapasztalja, hogy hoppá, elfogyott a hely a C meghajtón, akkor másoljon! Másolja ki a kevésbé fontos file-okat valamilyen külső adathordozóra!

4.) Kerülje a kártevőket!
Reméljük, van aktív vírusirtó a gépén. Ugye, csak egyet használ? (Több vírusirtó használata nem ad nagyobb védelmet, de legalább jól lelassítja a gépet.) Ez idáig jó. Viszont, tudnia kell, hogy az ingyenes vírusirtók nagy része nem védi meg a gépét a kéretlen alkalmazásoktól. A kéretlen alkalmazásokról már írtunk korábban, röviden annyit kell tudni róluk, hogy ugyanannyi bosszúságot okozhatnak, mint a vírusok, de nem minősülnek vírusnak, ezért a vírusirtók többsége nem szűri ki őket. (Ha kíváncsi rá, honnan ismeri meg a kéretlen alkalmazásokat, és hogy kerülnek a gépre, olvassa el ezt: https://www.facebook.com/infofutar.hu/photos/a.384692101554641.102602.375380109152507/955602294463616/?type=3&theater).
Ezért, ha nem szeretné, hogy a gépe használhatatlanná váljon az ünnepek alatt:
• Ne telepítsen semmilyen programot a gépére anélkül, hogy meg nem győződött volna róla, hogy csak az kerül majd a gépre, amit eredetileg szeretett volna. Nézze át, mik van bepipálva!
• Ne látogasson gyanús weboldalakat!
• Ne nyisson meg gyanús emaileket, Facebook üzeneteket!
• Ne kattintson rá nagy szenzációt ígérő, pornográf tartalommal „kecsegtető” Facebook posztokra!
• Ne használjon online filmnéző oldalakat! Ha filmet akar nézni, (hallkan mondjuk, mert ugye ez is illegális, de inkább) töltse le!

5.) Vész esetén indítsa újra!
Ha valamilyen program nem indul el, egy oldal nem töltődik be, a gép elakad, vagy valami furcsát csinál, indítsa újra! Ne áramtalanítsa, ne kapcsolja ki a főkapcsolóval vagy a „Leállítás”-sal, ezek helyett válassza az „Újraindítás”-t! Az újabb Windows operációs rendszerek (Windows 8, 8.1, 10) jellegzetessége, hogy a számítógép leállításával a számítógép ugyan kikapcsol, de az operációs rendszer nem áll teljesen le. Egy speciális, kikapcsolás és hibernálás közötti állapotba kerül. Ennek megvan az az előnye, hogy gyorsabban indul tőle a gép, viszont egy idő után az operációs rendszer is elfárad. Jót tesz neki, ha időnként, mondjuk hetente egyszer csinál egy Újraindítást, mert ilyenkor nulláról töltődik újra a rendszer.

Ha ezt az 5 jótanácsot megfogadja, jó eséllyel átvészelheti az ünnepeket komolyabb számítógépes probléma nélkül. Tartson ki, januárban jövünk.  😉